Czy warto inwestować w certyfikat SSL?

Kwestia bezpieczeństwa w Internecie jest coraz ważniejsza, a problem cyberprzestępczości stale rośnie. Trzeba mieć tego świadomość jeszcze na etapie tworzenia własnej strony online. Z kwestią bezpieczeństwa na portalach internetowych immanentnie związany jest zaś certyfikat SSL.

Czym jest certyfikat SSL?

SSL to skrót od Secure Socket Layer. Na język polski można to przetłumaczyć jako „warstwę gniazda bezpieczeństwa”. SSL to skomplikowany instrument, którego używa się w celu szyfrowania danych i uniemożliwienia ich przechwycenia przez hakerów. Jego początki sięgają jeszcze końcówki poprzedniego stulecia, a jego udoskonalanie to nieustanny proces.

System SSL ma szczególnie duże znaczenie w przypadku stron internetowych, na których użytkownicy podają dane wrażliwe, np. PESEL, adres, imię i nazwisko. Korzystają więc z nich między innymi szeroko pojęte instytucje finansowe jak banki, czy też firmy pożyczkowe.

SSL występuje też w wielu podrodzajach. Każdy z nich różni się poziomem zaawansowania technicznego, a więc i bezpieczeństwa. Najprostsze certyfikaty SSL można czasem zainstalować na stronie bez żadnych kosztów, podczas gdy te najbardziej zaawansowane wiążą się z ogromnymi wydatkami.

Kiedy certyfikat SSL jest potrzebny?

Można powiedzieć, że każda strona internetowa powinna mieć zainstalowany certyfikat SSL. W przypadku stron z danymi osobowymi jest już to zaś absolutna konieczność. Brak tego zabezpieczenia może być bowiem uznany za niezgodny z przepisami prawa, a ewentualne przechwycenie danych przez hakerów spowodować ogromne problemy. Co więcej, zmniejsza ryzyko przechwycenia i zmodyfikowania zawartości strony przez osoby z zewnątrz. Strony z „https” są też postrzegane jako bardziej wiarygodne.

W praktyce jednak wiele stron internetowych nie korzysta z tego certyfikatu. Faktycznie w przypadku określonych portali, szczególnie tych mało rozbudowanych i pozbawionych interakcji z użytkownikami nie jest to absolutnie koniecznie.

Strona z certyfikatem SSL jest także w pewien sposób premiowana, np. poprzez pojawienie się symbolu zielonej kłódki przy adresie. Poznać ją można także po tym, że jej adres zaczyna się od „https”, a nie od „http”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ezy