Koszt strony internetowej
Założenie i prowadzenie strony internetowej może nie generować praktycznie żadnych kosztów lub też pochłaniać tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie. Wszystko zależy tu od tego, jaki ma być jej cel i w jaki sposób się nią zarządza.
Czy stronę internetową można założyć za darmo?
Założenie strony internetowej może nie kosztować nic albo wiązać się z bardzo małym wydatkiem w wysokości np. kilkunastu złotych. W takim przypadku trzeba jednak poświęcić trochę czasu i zająć się tym samemu.
W tym celo można skorzystać z takich serwisów jak WordPress, czy Blogger. Z założenia przeznaczone są one dla blogerów, ale można ich także z powodzeniem użyć do założenia strony internetowej np. małej firmy.
Znaleźć tam można także darmowe szablony stron internetowych, a liczba dostępnych opcji jest ogromna i ciągle rośnie. Takie rozwiązanie nie generuje kosztów, jednak istnieje ryzyko, że dana strona internetowa będzie łudząco podobna do innych witryn.
Ile kosztuje profesjonalna strona internetowa?
Wysoce profesjonalna strona powinna być w pełni unikalna i dopasowana do konkretnych potrzeb. Ponadto powinna szybko się ładować i być zoptymalizowana pod kątem pozycjonowania. W dzisiejszych czasach kluczowe jest również to, aby strona była responsywna, czyli automatycznie dostosowywała się do rozdzielczości ekranu. Dzięki temu portal będzie łatwy do nawigacji nie tylko na komputerach, ale także na urządzeniach mobilnych.
Jeśli chce się mieć stronę internetową, która zapewnia wszystkie powyższe funkcje, to raczej nie obędzie się już bez wydatków. Zaprojektowanie takiego portalu trzeba też zlecić specjalistom. Cena za taką usługę, w zależności od stopnia zaawansowania, może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Jakie koszty generuje portal internetowy?
Utrzymanie strony internetowej również może generować bardzo różne koszty. Przykładowo mała strona dla firmy o charakterze czysto informacyjnym może w skali roku oznaczać mikroskopijne wydatki mieszczące się w granicy kilkudziesięciu złotych. Podobnie prowadzenie własnego bloga może być bardzo tanie, choć trzeba tu dużo czasu spędzać nad przygotowywaniem kolejnych artykułów.
Duży portal, na którym dużo się dzieje, może jednak oznaczać konieczność poniesienia znacznie większych kosztów. Wydatki związane są nie tylko z hostingiem i domeną, ale także szeroko pojętym rozwojem portalu. Jeśli strona ma np. służyć do intensywnego reklamowania firmy w sieci, to konieczne jest podejmowaniu działań z zakresu pozycjonowania lub reklam PPC. To zaś wymaga poświęcenia dużej ilości własnego czasu albo też zlecenia tego typu działań firmie zewnętrznej.