Czy warto prowadzić blog?

W ostatnich latach rośnie popularność blogów internetowych. Niektórzy otwierają wyłącznie samego bloga, w którym dzielą się swoimi przemyśleniami z czytelnikami. Inni, w szczególności firmy, traktują blog jako dodatek do swojej strony internetowej. Czym jednak tak naprawdę różni się strona internetowa od bloga i czy warto prowadzić bloga?

Czym różni się strona od bloga?

Poniekąd można powiedzieć, że blog i strona internetowa są tym samym. Obie z nich służą po prostu do dzielenia się treścią z użytkownikami Internetu. Coraz więcej współczesnych stron internetowych jest tworzonych w oparciu o systemy, które są tworzone głównie z myślą o blogerach np. WordPress. Możliwe jest także założenie strony internetowej, aby prowadzić na niej bloga.

Różnica pomiędzy blogiem a stroną internetową jest więc płynna i umowna. Za blogi uznaje się po prostu te strony, na których twórca dzieli się swoimi przemyśleniami na dany temat. Strony internetowe kojarzy się zaś zwykle z firmami, które ukazują na nich swój zakres produktów oraz usług.

Kiedy prowadzić stronę, a kiedy bloga?

Blog sprawdzi się w przypadku każdego, kto po prostu lubi dużo pisać. Strona internetowa jest rozwiązaniem optymalnym, gdy chce się być w kontakcie ze swoimi klientami lub też prowadzić biznes online np. sklep internetowy. Zasadniczo można też uznać, że raz zaprojektowana strona internetowa nie będzie wymagać dużej pracy w przyszłości. Zachodzące zmiany mogą dotyczyć wyłącznie np. zmian w cenniku. Jeśli chce się prowadzić bloga, to trzeba mieć świadomość, że powinno się regularnie rozszerzać jego zawartość o nowe treści.

W przypadku firm, którym zależy na dobrej reklamie online, zalecane jest prowadzenie strony internetowej wraz z blogiem. W ten sposób można wypromować się w wynikach organicznych wyszukiwarki oraz pozostawać w stałej interakcji ze swoją grupą docelową. Klient, który znajdzie przydatną informację na danym blogu, może być bardziej skłonny do skorzystania z usług danej firmy. W dodatku istnieje szansa, że podzieli się linkiem z innymi ludźmi, przez co wzrośnie poziom rozpoznawalności marki.

Jak ludzie postrzegają bloga, a jak strony internetowe?

Można przyjąć, że blog kojarzy się bardziej osobowo. Zwykle jest on bowiem prowadzony przez jedną osobę, która specjalizuje się w określonej tematyce. Zawartość bloga zazwyczaj jest także napisana mniej formalnym językiem, a autor dzieli się w niej swoimi subiektywnymi opiniami.

Z założenia treści na stronach internetowych są bardziej formalne i obiektywne. Z drugiej strony przekaz jest także nasycony treściami marketingowymi. Nad funkcjonowaniem dużych stron internetowych zwykle też czuwa spora grupa ludzi i specjalistów z różnych dziedzin. Od autorów, przez pozycjonerów, po web masterów.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ezy