Czym jest UX i UI?

Na etapie projektowania strony internetowej uwagę trzeba zwrócić na przynajmniej kilka czynników. Wśród nich szczególnie istotne są te znane pod nazwą UX i UI. Czym one jednak tak naprawdę są i w jaki sposób wykorzystać je efektywnie na własnym portalu?

Czym jest UX?

Strony internetowe projektuje się z myślą o użytkownikach, czyli czytelnikach, którzy będą je odwiedzać. Kluczowe jest więc to, aby mieli oni pozytywne odczucia wobec danego portalu. UX, czyli User experience, a po polsku doświadczenie użytkownika, to wszystkie wrażenia, jakie typowa osoba ma podczas korzystania ze strony internetowej.

UX nie jest więc parametrem liczbowym, który łatwo zmierzyć i zaimplementować. Na szczęście istnieje szereg czynników, które sprawiają, że większość użytkowników ma pozytywne doświadczenia z daną stroną. O ich wykorzystaniu trzeba pomyśleć już podczas prac projektowych. W przypadku profesjonalnych stron internetowych często przeprowadza się także testy, w których uczestniczy określona grupa internautów. Poddają oni ocenie UX konkretnej strony.

Co wpływa na UX?

Ogólnie rzecz biorąc, strona internetowa tworzona pod kątem UX powinna stanowić spójną i harmonijną całość. Jej poszczególne części powinny być czytelne, intuicyjne i łatwe do zauważenia. Strona powinna też działać płynnie. Chyba nic bowiem nie irytuje tak użytkowników, jak strona, która się zacina, a jej ładowanie zajmuje mnóstwo czasu.

Duże znacznie przykłada się też tu do nadawania priorytetów, czyli tego, które elementy strony powinny być szczególnie widoczne. Ponadto treść strony koncentruje się na informacjach kluczowych dla czytelników, takich jak np. zalety konkretnych produktów. Jeszcze jednym elementem wpływającym na UX jest prostota danego portalu. Użytkownicy nie powinni mieć żadnych problemów z odnalezieniem wybranych przez siebie informacji.

W praktyce jednak ustalenie projektu strony pod kątem UX jest skomplikowanym i wieloaspektowym procesem. Zwykle analizuje się tu specyfikę grupy odbiorców, strony internetowe konkurencji, strategię reklamową właściciela strony itp.

Na czym polega UI?

UI, to User interface, czyli Interfejs użytkownika. W mowie potocznej UI czasem traktuje się jako synonim UX. Po prawdzie jednak te pojęcia, choć są do siebie podobne, to jednak różnią się w wielu istotnych kwestiach.

W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że strona stworzona zgodnie z zasadami UI powinna być po prostu ładna. Dobór odpowiednich grafik i kolorystyki często decyduje bowiem o tym, czy użytkownicy zostaną na danej stronie internetowej. Określenie tego, czy projekt strony jest zgodny z zasadami UI to jednak trudne zadanie. Trendy zmieniają się bowiem bardzo szybko, a odczucia estetyczne są wysoce subiektywne.

Dlaczego UX oraz UI są tak istotne?

Strony internetowe to przede wszystkim tekst, i to słowo pisane decyduje o pozycji konkretnego portalu w wynikach wyszukiwania. Ludzie jednak zwykle pamiętają wrażenie i emocje, jakie im towarzyszyły podczas używania strony, a nie zawsze to, co na niej przeczytali. W dodatku współcześni Internauci rzadko kiedy dokładnie czytają wszystkie informacje na stronie, a ich uwagę przykuwają elementy graficzne.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ezy