Jaką domenę wybrać?

Jedna z najważniejszych decyzji podejmowana przy zakładaniu nowej strony internetowej to ta, jaką domenę wybrać. Wybór jest ogromny, jednak często najlepsze domeny mają już właściciela. Jak więc podjąć właściwą decyzję?

Czym jest domena?

Domena to adres strony internetowej, a więc coś w rodzaju imienia i nazwiska. Składa się ona z dwóch części. Pierwsza jest wybierana przez właściciela, a druga to rozszerzenie np. „.pl”, „.com”.

Domena jest więc immanentną częścią każdej strony internetowej www. Chcąc mieć własny portal internetowy, koniecznie trzeba taką wykupić. Ceny domen bywają różne, w zależności np. od wybranego rozszerzenia. Zazwyczaj końcówka „.pl” kosztuje mniej niż „.com”. Przy wyborze domeny warto też sprawdzić, jaki będzie koszt jej odnowienia. Zwykle bowiem pierwszy rok, przez który korzysta się z danej domeny, jest oferowany po znacznie niższej cenie, niż w kolejnych latach.

Jaką nazwę domeny wybrać?

Nazwa domeny powinna się jednoznacznie kojarzyć z zawartością strony internetowej. Jeśli więc dotyczy ona konkretnej firmy, to domena powinna mieć postać nazwy firmy.

Warto przy tym pamiętać o tym, aby nazwa domeny była możliwie najkrótsza, najprostsza i najłatwiejsza do zapamiętania. Wtedy to większa liczba użytkowników ją zapamięta. Co do zasady nazwa domeny powinna być także pozbawiona polskich znaków np. „ą”, czy „ę”.

Która końcówka domeny jest najlepsza?

W przypadku strony internetowej dedykowanej wyłącznie polskim użytkownikom zaleca się końcówkę „.pl”. Dla portali o zasięgu międzynarodowym lepiej sprawdzi się już rozszerzenie „.com”.

Obecnie jednak wybór końcówek domeny jest dużo szerszy niż „.pl” lub „.com”. Dostępne są nawet takie jak „.hotel”, „.show”, „.guide” i wiele innych. Przed otworzeniem strony internetowej należy więc przeanalizować możliwości i wybrać rozszerzenie pasujące do danej strony.

Czy można zmienić domenę po otworzeniu strony?

Domenę internetową można zmieniać już po uruchomieniu danego portalu internetowego. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to skomplikowany, czasochłonny, a także kosztowny proces.

Przeniesienie strony na nową domenę należy zlecić specjalistom. W przeciwnym przypadku strona na takiej zmianie może ucierpieć, np. przez niższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Przy niepoprawnej zmianie domeny może dojść bowiem do sytuacji, kiedy to algorytmy wyszukiwarki uznają, że treść portalu jest zduplikowana, co ma bardzo negatywny wpływ na ranking strony. W dodatku po zmianie domeny można utracić tzw. backlinki.

Dlatego też zmiany domeny to ostateczność, których używa się np. wtedy, gdy firma zmieniła nazwę. Najlepiej jednak nazwę bardzo dobrze przemyśleć w trakcie projektowania strony.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ezy